Po kratší odmlce přinášíme opět várku kapel, na které se můžete těšit na nadcházejícím ročníku Mighty Sounds v Táboře. Na nášup se můžete těšit velice brzo!
Skindred (UK)
Po takřka fenomenálním úspěchu Sonic Boom Six na loňských Mighty Sounds vám přinášíme kapelu, která, podobně jako právě SB6, svým eklektickým zvukem a strhující pódiovou show uspokojí nejen fanoušky tvrdých kytar, ale i příznivce reggae a punku.
Skindred jsou na světové hudební scéně opravdovým unikátem. Nikomu jinému, jako právě těmto Velšanům, se nepodařilo s takovou zručností zkombinovat reggae a dancehall s punkem a thrash metalem a to vše okořenit prvky elektronické muziky. Příběh Skindred se začal psát na konci minulého tisíciletí, v době, kdy se rozpadala určující britská ragga-punková kapela Dubwar, jejíž frontman Benji Webbe, syn jamajských přistěhovalců, se začal poohlížet po novém projektu. V tom chtěl ukojit jak vášeň pro hudbu svých předků, k níž zdědil lásku po rodičích, tak touhu hrát punk, hardcore a metal, tedy styly, ke kterým si pěstoval silnou oblibu od mládí. Netrvalo dlouho, a jakmile se Benjimu podařilo najít podobně smýšlející spoluhráče, reggae-metalová střela Skindred byla na světě.
V roce 2002 vydává kapela debutové album Babylon, které ale slaví jen sporadické úspěchy v Evropě a u části amerického metalového undergroundu. Poté, co desku o dva roky později znovu vydává americký label Lava Records, se Skindred téměř přes noc stávají senzací na poli nemainstreamové hudby a zahajují celosvětové turné po festivalech. Z debutu okamžitě vykrystalizují hitové singly Nobody, Pressure a Selector, které se od té doby staly pevnou součástí živého setu Skindred. Kapela, náhle vytížená koncertováním, si po nahrání debutu nenašla cestu do studia dlouhých pět let. Druhé album, nazvané Roots Rock Riot, tak vydávají až v roce 2005. To svými energickými ragga-punkovými hity (Trouble, Rat Race, Rudeboy For Life, Roots Rock Riot) více než uspokojí stávající fanoušky a přitáhne nové.
Kapela se ihned vydává na další šňůry koncertů, které jí znemožní investovat dostatek energie do prací na další řadové desce. V roce 2009 tak vychází minialbum Shark Bites And Dog Fights, ze kterého se rodí hity Stand For Something a Invincible, bez kterých by se dnes živé vystoupení Skindred neobešlo. V roce 2011 kapela vydává zatím poslední řadové CD Union Black, které, patrně díky tomu, že bylo jako jediné nahráno ve Velké Británii, ukazuje celé spektrum vlivů, ze kterých Skindred čím dál více čerpají. Kromě výše zmíněného punku, reggae a metalu se na albu nově projevuje inspirace britskou nezávislou elektronickou scénou současnosti. Na album se tak kromě dancehallu propašovaly elementy dalších (původně) undergroundových stylů jako dubstep, bassline, grime či drum’n’bass. O muzikantských schopnostech kapely skloubit všechny tyto vlivy a vytvořit z nich smysluplný celek hovoří například prestižní ocenění světoznámých hudebních magazínů Kerrang! a Metal Hammer, které kapela v roce 2011 získala.
Jste-li otevření netradičnímu míchání různorodých a zdánlivě nekombinovatelných stylů, nenechte si Skindred na Mighty Sounds 2013 ujít. Táborské letiště ovládne po roce další různorodá hudební směs, která díky své energii a muzikantskému umu ale nechá mnoho „žánrově čistších“ vystoupení daleko za sebou.
Sto Zvířat (CZ)
Na letošních Mighty Sounds nebude jako každý rok chybět i výběr toho nejlepšího z českých luhů a hájů a proto je samozřejmostí, že se na místo činu vrátí i tuzemská stálice Sto zvířat. Tuto bandu není třeba sáhodlouze představovat, ale nechť se dají do čtení ti, kteří by o Zvířatech přeci jen chtěli vědět trochu více.
Sto zvířat se dali dohromady již v roce 1990, čímž jsou po třiadvaceti letech nejstarší českou ska kapelou. Nebojí se ale v žádném případě zabrousit ani do mnohých jiných žánrů. Za dobu své existence stihli objet téměř 1600 koncertů doma i v zahraničí, vydat 10 desek a k tomu ještě jeden živák na DVD. Poslední album s názvem Hraju na klavír v bordelu jim na podzim před dvakrát po sobě po sobě plným palácem Akropolis pokřtil kníže Karel Schwarzenberg (jako člověk, který, dle svých slov, v bordelu pracuje také).
Na Mighty poprvé vystoupili v roce 2006 a hned po koncertě nám bylo jasné, že to není ani zdaleka naposledy. Od té doby k nám Zvířata už prostě patří: jsou jednou z kapel, která vystoupila kromě prvního ročníku na všech dalších. I přesto naše fanoušky ještě neomrzeli, soudě dle tancujícího a zpívajícího tisícihlavého davu, který se utvoří před pódiem pokaždé, když Zvířata hrají. Na Mighty Sounds 2013 se vám tedy ukáží již poosmé a je bezesporu, že se svou dokonale vyváženou dávkou chytlavých melodií, šlapající rytmiky a vtipných, poetických textů nenechají v klidu jediný kousek vašeho těla, včetně hlasivek.
Peter and The Test Tube Babies (UK)
Hrdý zástupce starého dobrého punku tak, jak ho známe. Peter and The Test Tube Babies (P.T.T.B.) vznikli v roce 1978, když začali zkoušet v garáži Peterova otce. Nikdy se s tím moc nepárali a v duchu sebevědomého punku si dělali srandu ze všeho a ze všech. P.T.T.B. jsou známí právě díky svému ostrovtipu, kterým přetékají texty snad všech jejich songů a kolikrát i jejich názvy. Jen posuďte – písničky jako The Queen Gives Good Blow Job (snad ani radši nebudeme překládat) mluví za vše. Dnes nám to tak sice nemusí připadat, ale v osmdesátých letech to vzbudilo nemalý poprask.
P.T.T.B. mají na kontě třináct desek a nepočítaně EP, singlů či kompilaček. Za nejzásadnější počin je považována deska Soberphobia z roku 1986, na které mimo jiné naleznete i pro kapelu z tohohle ranku neobvyklou kombinaci saxofonu a kláves. Další desky The $hit Factory (1990) a Cringe (1991) jen potvrdily prokázané kvality a právo na nezastupitelné místo na punkové scéně.
Peter and The Test Tube Babies se prokoncertovali celým světem a i po tolika letech zůstávají plní energie, kterou jim při divokém punkovém bujaření na pódiu může závidět i kdejaký mlaďoch. V létě se o tom budeme moci všichni v Táboře přesvědčit.
7 Seconds (USA)
Ani další zveřejněná partička nemá k pořádnému koncertnímu riotu daleko, a není zdaleka poslední. 7 Seconds, kteří vznikli v roce 1980, jsou hardcore punkovou bárkou, kterou po celou dobu zdatně kormidluje bratrské duo Kevin Seconds (zpěv) a Steve Youth (basa). Pokud nevíte, s kým že máte tu čest, tak věřte, že 7 Seconds byli první kapelou, která svůj styl označila za hardcore. Ikonickým se stal obal prvního ípíčka kapely Skins, Brains and Guts z roku 1982. Nejen díky téhle desce se kapela stala čelním představitelem hnutí straight edge. Deskou New Wind z 86. roku sice začíná žánrový úkrok k tehdy populárnímu pop punku a indie rocku, ale v roce 1995 se kapela deskou The Music, The Message vrací zpátky ke kořenům, aby potvrdila a přikrmila své hardcorové kořeny. Trend návratu ke staré škole HC byl stvrzen albem Good to Go (1999). A ani zatím poslední deska Take It Back, Take It On, Take It Over! (2005) nenaznačuje, že by na tom hoši plánovali něco měnit.
Více než tři desítky let koncertování v kuse je na kapelu, jejíž název vznikl vlastně chybným přepisem jedné desky, docela úctyhodný výkon. A ačkoliv se v sestavě vystřídalo bezpočet muzikantů, bráchové Kevin a Steve kapelní otěže stále drží pevně v rukou a nedovolí nikomu jakékoliv pochybnosti nad tím, jak se hardcore staré školy hraje. S nástupem nových, mladých kapel možná tak trochu zapomínáme, že hardcore není jen výsadou teenagerů, a 7 Seconds jsou právě těmi, kteří nám to v létě připomenou.
Mad Pigs (CZ)
Syrový punk řízlý hardcorem, který kluci hrnou jak prase. Určitě nejlepší tuzemská kapela ve svém oboru. Pokud si libujete v kapelách jako The Casualties nebo The Exploited, pak vám tyhle zmetky z Brna asi nemusíme více představovat, protože je určitě znáte. Pro vás ostatní jen pár drobností – kapela hraje už dvanáctým rokem a je to na jejich sehranosti a pódiové show pěkně znát. Na svém kontě mají nespočet EP a jedno CD z roku 2011. Svět projeli jak starou šlapku a ještě před Mighty se chystají už podruhé do Japonska a poprvé i do USA (když tam měli jet minule, tak je tam prostě nepustili, tak snad jim to tentokrát klapne).
To, že dokážou strhnout návštěvníky svých koncertů na první dobrou a rozpoutat skutečný riot, dokázali například na Mighty Sounds před dvěma roky, kdy jejich koncert skončil zlomenou rukou jednoho ze securiťáků. Doufáme, že větší stanová stage a zpytované svědomí těchto jinak strašně milých kluků, který se snažili dav uklidnit, ale nějak to nevyšlo, tentokrát podobným akcidentům pomohou předejít.
The Fialky (CZ)
Parádně nařvanej 77kovej punkrock. Kluci už hrají třináctým rokem a ví moc dobře, jak se dělá punk a všechno ostatní, co k tomu patří. Kromě toho, že fakt dobře vypadají, kalí a i hrajou, umí taky napsat solidní hitovky, což dokazují třeba songy Scéna nebo armstrongovka Beach Club.
I když na Mighty nehrají každý rok, jsou jeho pravidelnými návštěvníky, což bohužel ne vždy přináší všem stranám potěšení. Například vloni se jednomu z hlavních ksichtů kapely Kečupovi podařilo nechat zmizet pivo ze sudu, který byl samozřejmě vlastnictvím festivalu, nikoliv Kečupa a jeho kumpánů. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nicméně pro jistotu se organizátoři rozhodli letos kapelu raději zaměstnat hraním. Snad se odvděčí trošku větší pokorou a respektováním ne zas tak přísných pravidel festivalu 🙂 .